PROFILAKTYKA

Skuteczna profilaktyka i higiena to wielokierunkowe działanie, w skład którego wchodzi: edukacja, utrwalanie właściwych nawyków higienicznych, regularne wizyty kontrolne oraz zabiegi profilaktyczne dostosowane do wieku i problemów Pacjenta. Dzięki temu można osiągnąć doskonałe efekty w postaci zdrowego i pięknego uśmiechu.

Nasi Pacjenci wiedzą, że samo szczotkowanie zębów nie wystarczy.

W ramach kompleksowego programu profilaktyki i higieny Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna K-Dent oferuje:

 • Badania kontrolne
 • Scaling (usuwanie kamienia nazębnego)
 • Piaskowanie zębów (usuwanie osadu)
 • Fluoryzacja zębów
 • Lakowanie bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych
 • Lakierowanie powierzchni zębów
 • Instruktaż higieny jamy ustnej

PAMIĘTAJ! Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Profilaktyka jest bezbolesna, tańsza i przyjemniejsza od leczenia.

Badania kontrolne

Bardzo ważna jest pierwsza wizyta, w trakcie której przeprowadzamy szczegółowy wywiad oraz badanie stomatologiczne.

Zachęcamy Pacjentów do odwiedzenia i skorzystania z oferty zapraszamy do naszego gabinetu higieny stomatologicznej, w którym dyplomowana Higienistka Stomatologiczna zadba o Państwa uśmiech.

W ofercie gabinetu higieny stomatologicznej

 • Fachowy instruktaż higieny jamy ustnej, wraz z doborem odpowiednich środków higieny
  (szczoteczki do zębów, szczoteczek międzyzębowych, nitek dentystycznych, płukanek).
 • Profesjonalne oczyszczenie zębów z osadu i kamienia, zabezpieczenie fluorem

Od higieny stomatologicznej powinno rozpoczynać się każde leczenie zębów. Regularne korzystanie z zabiegów higieny stomatologicznych pozwala ograniczyć konieczność wizyt na fotelu dentystycznym.

Scaling - usuwanie kamienia nazębnego

Płytka bakteryjna jest wrogiem zarówno zębów jak i dziąseł. Nieusuwana płytka bakteryjna przekształca się w kamień nazębny, który prowadzić może do paradontozy, czyli chorób dziąseł, przyzębia, a w konsekwencji do rozchwiania i utraty zębów. Aby temu zapobiec, zaleca się regularne (co 6 miesięcy) zabiegi higieny polegające na usunięciu kamienia i osadu. Do bardzo dokładnego oczyszczania zębów z kamienia służą ultradźwięki. Ponieważ kamień nazębny to twarda, zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, dlatego niemożliwe jest usunięcie złogów podczas codziennej higieny jamy ustnej. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skalera ultradźwiękowego powoduje pękanie złogu nazębnego (kamienia), który następnie łatwo odpryskuje od czyszczonego zęba. Usuwanie kamienia przy pomocy ultradźwięków jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i nie powoduje uszkodzeń szkliwa, gdyż kamień ulega rozkruszaniu a nie zdrapywaniu.

Piaskowanie zębów (usuwanie osadu)

Piaskowanie zębów polega na usunięciu z powierzchni zębów oraz z trudno dostępnych miejsc (przestrzenie międzyzębowe, bruzdy) osadu oraz powierzchniowych przebarwień, których nie można usunąć podczas codziennego szczotkowania. Przebarwienia powstają, najczęściej wskutek picia kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Zabieg przeprowadza się przy pomocy piaskarki stomatologicznej, która wytwarza strumień piasku stomatologicznego, wody i powietrza pod dużym ciśnieniem i w ten sposób skutecznie usuwa osady i przebarwienia. Piaskowanie to zabieg bezpieczny i bezbolesny.

Po zabiegu czyszczenia kamienia i osadu całość uzębienia polerowana jest przy użyciu specjalistycznych szczoteczek, gumek i past. Na wygładzonych powierzchniach zębów trudniej osadza się powłoka bakteryjna. Dzięki temu zęby dłużej pozostają gładkie i lśniące. Po prawidłowym oczyszczeniu zębów w gabinecie i przy systematycznym codziennym szczotkowaniu osad i kamień nazębny nie będzie miał tendencji do szybkiego odtwarzania się. Po zabiegu oczyszczone powierzchnie zębów zabezpieczamy preparatem fluorowym.

Profesjonalne usuwanie kamienia i osadu powinno się odbywać raz na 6 miesięcy.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Zabieg ten polega na aplikacji znacznych dawek fluoru bezpośrednio po oczyszczaniu zębów. Wtedy fluor jest lepiej przyswajalny przez twarde tkanki szkliwa.

Fluor aplikowany jest w postaci pianek fluorowych o bardzo przyjemnych smakach. Składniki mineralne fluoru wnikają głęboko w mikroskopijne uszkodzenia szkliwa. W efekcie struktura szkliwa ulega odbudowie i wzmocnieniu. Zęby zyskują ochronę przed szkodliwymi kwasami wytwarzanymi przez bakterie jamy ustnej. Dodatkowo zabieg remineralizacji szkliwa hamuje proces próchnicotwórczy i pozwala zachować zdrowe zęby przez długi czas.

Lakowanie bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych

Lakowanie czyli uszczelnianie bruzd to metoda, którą zaleca się stosować głównie u osób młodych, gdzie bruzdy zębów trzonowych lub przedtrzonowych nie zostały jeszcze zaatakowane przez próchnicę. Lak osłania bruzdy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. cukrem). Zęby powinno uszczelniać się zaraz po wyrżnięciu całej powierzchni żującej. Przed samym zabiegiem bardzo dokładnie oczyszczamy dane miejsca najlepiej piaskarką lub szczoteczką z specjalistyczną pastą do usuwania osadów nazębnych. Oczyszczone i osuszone powierzchnie sprawdzamy czy nie mają próchnicy. Po tak dokładnym przygotowaniu zębów możemy przystąpić do samego zabiegu lakowania. Na wytrawioną powierzchnię aplikujemy lak bardzo dokładnie w każdą bruzdę zęba i naświetlamy ok. 40 sekund. Co pół roku Pacjent powinien zgłosić się na kontrolę stan laków w zębach. I ewentualnie powtórzyć zabieg.

Lakierowanie zębów

Inne preparaty stosowane w profilaktyce fluorowej to m.in. lakiery fluorowe, płyny oraz pasty.

Zabieg lakierowania różni się nieco od fluoryzacji, gdyż preparat jest aplikowany na zęby za pomocą pędzelka. Podczas tego zabiegu ważne jest utrzymanie odpowiedniej suchości w jamie ustnej, stąd nie jest on tak powszechnie stosowany u najmłodszych pacjentów. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzają się aplikacje pianki, płynów fluorowych i past. Zabiegi są przyjemne i bezbolesne, doskonale akceptowane przez najmłodsze pociechy. Dzięki zastosowaniu specjalnych lakierów, które przywierają do ścian zęba, fluor jest stopniowo uwalniany, co pozwala zredukować próchnicę do 40%.

Instruktaż higieny

Podczas wizyty w gabinecie pacjent otrzymuje indywidualny instruktaż higieny. Istotną częścią profilaktyki chorób zębów i dziąseł jest również prawidłowe i systematyczne szczotkowanie zębów.

Nasi specjaliści pomagają dobrać odpowiednią dla pacjenta szczoteczkę i pastę do zębów. Szczotkowanie pozwala usunąć płytkę bakteryjną i resztki pokarmu jedynie z powierzchni zewnętrznych, wewnętrznych i żujących zębów. Bardzo ważne jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, gdyż tam najczęściej gromadzą się bakterie prowadząc do rozwoju stanów zapalnych dziąseł oraz próchnicy.

Odpowiednie nici dentystyczne pomagają oczyszczać styczne powierzchnie zębów dając uczucie świeżości i czystości. Do kompleksowej higieny jamy ustnej potrzebne są również płukanki dobierane w zależności od potrzeb pacjenta. Stosuje się je po umyciu zębów.