PERIODONTOLOGIA - LECZENIE PARADONTOZY

Periodontologia zajmuje się chorobami przyzębia. Przyzębie tworzą dziąsła, ozębna, cement korzeniowy i kości wyrostka zębodołowego. Tkanki przyzębia mocują zęby do kości. Przyzębie odgrywa kluczową rolę w procesie żucia oraz fonacji, czyli tworzenia dźwięku. Zaburzenia chorobowe w obrębie przyzębia mają też istotny wpływ na wygląd estetyczny pacjenta. Przede wszystkim nieleczone stany zapalne mogą doprowadzić do utraty zębów przez pacjenta a także do poważnych chorób ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Wszystko zaczyna się zwykle od niekontrolowanego nagromadzenia płytki nazębnej, w której znajdują się bakterie inicjujące proces niszczenia tkanek przyzębia. Najczęstsze schorzenia periodontyczne, to zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.

Powodem tendencji do rozwoju chorób przyzębia może być osłabiony stan zdrowia pacjenta (zaburzenia systemu immunologicznego czy hormonalnego, cukrzyca, stosowanie leków przeciwpadaczkowych i przeciwzakrzepowych, niedobory wynikające z nieprawidłowej diety). Przyczyną choroby może być też nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne. Zgubne dla przyzębia są też nałogi takie jak palenie tytoniu czy nadmierne spożycie alkoholu. Najczęściej jednak kłopoty zdrowotne są przyczyną zaniedbań i nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Na powierzchni źle czyszczonych zębów gromadzą się i zalegają płytka nazębna oraz kamień. Bakterie, które narastają w płytce nazębnej wywołują stany chorobowe i inicjują proces degeneracji tkanek przyzębia.

Pacjenci często zwracają się do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana i istnieje poważne zagrożenie utraty jednego lub więcej zębów. Często bagatelizują takie symptomy jak zaczerwienione, przekrwione i opuchnięte dziąsła. Zapalenie dziąseł zasadniczo nie wywołuje dolegliwości bólowych u pacjenta, stąd zwykle nie domyśla się on, że powinien pójść do lekarza. Nawet krwawiące dziąsła są zwykle postrzegane jako zjawisko praktycznie normalne zamiast jako stan chorobowy. Tymczasem jest to często zwiastun zapalenia i sygnał, że powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z naszym lekarzem prowadzącym.

Ponad połowa światowej populacji ma zapalenie dziąseł w stadium, które wymaga opieki dentystycznej. Przynajmniej 1/3 populacji cierpi na umiarkowane lub zaawansowane stadium choroby. To pokazuje, jakim ogromnym problemem na całym świecie są schorzenia periodontologiczne. Tymczasem od większości chorób przyzębia prowadzących w konsekwencji do utraty zębów można się uchronić i zapobiegać ich rozwojowi. U pacjentów zdrowych wystarczą proste i systematyczne zabiegi, takie jak:

  • systematyczne i właściwe szczotkowanie zębów,
  • czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną,
  • stosowanie irygatora wodnego,
  • usuwanie złogów nazębnych (kamień, osad),
  • regularna kontrola stanu uzębienia i przyzębia przez lekarza dentystę.